NSCA ALL-STATE TEAMS

link to current standings

 

2019

Open Mickey Lynn Roberts

Open James Hayhurst

Open Jared W Jennett

Open Tony Russell

Open Brian Hopper

Lady Darlene Roberts

Sub Junior Noah Elkhatib

Junior Quincy M Standage

Veteran Bill Rose

Super Veteran David L Koch

Sr. Super Vet. John C Crighton

Master Class Tom S Ruck

AA Class Jeffrey A Naegler

A Class Shaun Mallett

B Class Neale Flynn

C Class Larry R Miller

D Class Andrew Dean

E Class Kyle Doherty

2018

Open Mickey Lynn Roberts

Open David L. Miller

Open Brian Hopper

Open Troy E. Major

Open Jeff Dickey

Lady Darlene Roberts

Sub-Junior Austin L. Butteris

Junior Browning Martin

Veteran Mark Gamel

Super Veteran Gary Graves

Sr. Super Vet. Harry Clark

Master Class Craig T. McMichael

AA Class Chris Pickering

A Class Travis J. Brooks

B Class Andrew R. Orf

C Class Jeff Mock

D Class Marvin Benskin

E Class Andrew Dean

2017

Open

Mickey Lynn Roberts

Open

Eric Harvey

Open

George Snyder

Open

James Hayhurst

Open

Mark Gamel

Lady

Darlene Roberts

Sub Junior

Austin L Butteris

Junior

Geren J Reavis

Veteran

Bill Rose

Super Veteran

Gary Graves

Master Class

Craig T McMichael

AA Class

Terry Nibarger

A Class

Chad L Evans

B Class

Jon L Doolittle

C Class

Mike Russell

D Class

Jd Hubert

E Class

Marvin Benskin

2016

Open

Mickey Lynn Roberts

Open

David L Miller

Open

Jeff Dickey

Open

James Hayhurst

Open

Mark Gamel

Lady

Darlene Roberts

Sub Junior

Austin L Butteris

Junior

Matthew Cruse

Veteran

George Snyder

Super Vet

Gary Graves

Master Class

Bill Rose

AA Class

Andru Bell

A Class

Garrett Benskin

B Class

Jay Hendrix

C Class

Don Reeves

D Class

James Dean Sogge

E Class

Jeffrey A Naegler

 

2015

Open

Mickey Lynn Roberts

Open

James Hayhurst

Open

Eric Harvey

Open

Mark Gamel

Open

Brian Hopper

Lady

Alice Poluchova

Junior

Matthew Cruse

Veteran

David L Koch

Super Vet

Gary Graves

Master Class

Craig T McMichael

AA Class

Quinton J Evans

A Class

Steve Bettes

B Class

Garrett Benskin

C Class

Jon L Doolittle

D Class

John Gowin

E Class

Dennis Klausen

2014

Open

Mickey Lynn Roberts

Open

James Hayhurst

Open

Eric Harvey

Open

Mark Gamel

Open

Brian Hopper

Lady

Alice Poluchova

Junior

Matthew Cruse Veteran

David L Koch

Super Vet

Gary Graves Master Class

Craig T McMichael

AA Class

Quinton J Evans

A Class

Steve Bettes

B Class

Garrett Benskin

C Class

Jon L Doolittle

D Class

John Gowin

E Class

Dennis Klausen

 

2013

Open Mickey Lynn Roberts

Open

James Hayhurst

Open

Jeff Dickey

Open

Eric Harvey

Open

David L Miller

Lady

Alice Poluchova

Veteran

Bill Rose

Super Vet

James E Anderson

Master Class

Mark Gamel AA Class

Larry A Duke

A Class

Charles R Lichte

B Class

Quinton J Evans

C Class

Chad L Evans

D Class Andru Bell

E

Class Richard M Pena

 

2012

OPEN Jeff Dickey

OPEN

Tom S Ruck

OPEN

James Hayhurst

OPEN

Keith D Blubaugh

OPEN

David L Miller

LADY

Darlene Roberts

JUNIOR

Tyler Dietzschold

VETERAN

Wesley D Peterson

SUPER VET

James E Anderson

MASTER

John W Lake

AA

Dale Hopke

A

Bryan Johnson

B

Bryan Major

C

Harold Mabrey

D

Chad L Evans

E

James A Duchscher

 

2011

OPEN

Mickey Lynn Roberts

Jeff Dickey

Tom S Ruck

David L Miller

James Hayhurst

LADY

Cheryl Dowil

JUNIOR

Antony J Bland

VETERAN

Gary Graves

SUPER VETERAN

Troy E Major

MASTER

Craig T McMichael

AA

Justin L Sturgeon

A

Greg Mattos

B

Bryan Johnson

C

Bryan Major

D

Taylor Baker

E

James Nail

2010

OPEN

Mickey Lynn Roberts

OPEN

Jeff Dickey

OPEN

Tom Ruck

OPEN

David Miller

OPEN

Brian Hopper

LADY

Joan Harding

SUB JUNIOR

Charlie Gocken

JUNIOR

Tyler Dietzschold

VETERAN

Gary Graves

SUPER VET

Lelan Kapp

MASTER

James Hayhurst

AA

Tim Mc Elroy

A

Terry Nibarger

B

Austin Lake

C

Dale Swindler

D

Bryan Johnson

E

Joanne Goldsmith

 

2009

MISSOURI OPEN

Mickey Lynn Roberts

Brian Hopper

James Hayhurst

Bill Rose

Tom S Ruck

MISSOURI LADY

Darlene Roberts

MISSOURI SUB JUNIOR

Josiah Durham

MISSOURI JUNIOR

Tyler Dietzschold

MISSOURI VETERAN

Troy E Major

MISSOURI SUPER VETERAN

Lelan Kapp

MISSOURI MASTER CLASS 

Mark Gamel

MISSOURI AA CLASS 

Randall Lajoie

MISSOURI A CLASS 

Mark Garnett

MISSOURI B CLASS

Donald F Ascare Jr

MISSOURI C CLASS 

Dave Gocken

MISSOURI D CLASS

Matthew Goldsmith MISSOURI E CLASS 

Diane Ascare

 

2008

OPEN

TOM S RUCK

JEFF DICKEY

BRIAN HOPPER

JAMES HAYHURST 

PAUL BLODGETT

SUB JUNIOR

 TYLER DIETZSCHOLD

JUNIOR

 ERIC HARVEY

LADY

NEVA WOODY

VETERAN

MIKE CHILDERS  

SUPER VET

WAYNE MABRY  

MASTER CLASS

ANDREW SPANN

AA CLASS

BILLY CAMPBELL

A CLASS 

JAMES KELLY

B CLASS 

BRIAN EHRICH

C CLASS 

BRADLEY ZIBILSKI

D CLASS

JUSTIN L STURGEON

E CLASS

ROGER EHRICH

 

2007

OPEN

JEFF DICKEY

OPEN

TOM S RUCK

OPEN

BRIAN HOPPER

OPEN

GARY W WALSTROM

OPEN

KEITH D BLUBAUGH

LADY MELINDA S SILER

SUB JUNIOR

JAY STEENBERGEN

JUNIOR ERIC HARVEY

VETERAN

MIKE ANDERSON

SUPER VETERAN

JERE HUSS

MASTER CLASS

EDDIE MONGLER

AA CLASS

DON GRIFFITH

A CLASS

STEPHEN W SASEK

B CLASS

JOHN W LAKE

C CLASS

TIM MC ELROY

D CLASS

TYLER SCHWAB

E CLASS

ERIC W ABNEY

2006

OPEN

TOM S. RUCK

OPEN

TRAVIS DYE

OPEN

NICK GAMEL

OPEN

PAUL R. ROSE, JR.

OPEN

GARY W. WALSTROM

LADY

GINA G. NORWINE

SUB JUNIOR

TYLER DIETZSCHOLD

JUNIOR

KYLE HIRAHARA

VETERAN

MIKE ANDERSON

SUPER VETERAN

LELAN KAPP

MASTER CLASS

MARK GAMEL

AA CLASS

KEITH D. BLUBAUGH

A CLASS.

JAMES HAYHURST

B CLASSCHRISTOPHER HYAMS

C CLASS

CHARLES L. HAVENER, JR.

D CLASS

JIM FEE

E CLASS

BOYCE ACKERMAN

2005

OPEN

JEFF DICKEY

OPEN

CURTIS G MAULDIN

OPEN

BRIAN HOPPER

OPEN

MARK GAMEL

OPEN

TROY E MAJOR

LADY

NEVA WOODY

SUB JR

AUSTIN W LAKE

JUNIOR

NICK GAMEL

VETERAN

LELAN KAPP

SUPER VET

HAROLD L CHILDRESS

MASTER

PAUL R ROSE AA

DAVE LANGVARDT A

BILL ROSE

VETERAN

DONALD D DIETRICH

SUPER VET

LARRY MYERS

B

MARK S SANDNESS

C

MATTHEW SAGSVEEN

D

SHANE R CLAUSEN

E

MYRON S BRAGER

 

2004

OPEN

Mark Gamel

David Pollnow

Paul Rose

Tom Ruck

Steve Viehmann

LADY

Pam Garrison

SUB JR

JUNIOR

Logan Rainey

VETERAN

James Anderson

SUPER VET

Richard Herr

M

Eddie Mongler

AA

Harold Childress

A

Jeff Dye

B

Scott Luetticke

C

Dave Langvardt

D

Lyle Oliver

E

Charles Havener

 

2003

OPEN

STEVE GREENE

OPEN

TROY E MAJOR

OPEN

TOM S RUCK

OPEN

JAMES A SEVERIN

OPEN

STEVE VIEHMANN

LADY

SHARON ANN JOBES

SUB JUNIOR

ERIC HARVEY

JUNIOR

NICK GAMEL

VETERAN

JOHN C CRIGHTON

SUPER VETERAN

HAROLD L CHILDRESS

MASTER

MIKE ANDERSON

AA

THOMAS FRANE

A

PAUL R ROSE JR

B

KEITH D BLUBAUGH

C

MARK GARNETT

D

CHARLES R LICHTE III

E

BILLY CAMPBELL

CALL US
EMAIL US
CHECK THE CALENDAR